Sprawozdania

Informacja o działalności Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”

2019

Działania podjęte przez „Niebieski Skarb” w 2019 r.:

  • Styczeń-grudzień 2019. Comiesięczne spotkania grupy wsparcia „Niebieska Dłoń” dla Rodziców, Dziadków i Opiekunów osób z autyzmem oraz osób zawodowo związanych z tematyką autyzmu. Spotkania grupy moderowane są przez specjalistę w tej dziedzinie p. Ludwikę Kordę. Trwają ok. 90 minut, prowadzone są przy kawie i cieście i mają charakter otwarty. W ramach spotkań uczestnicy grupy w 2019 roku zapoznali się m.in. utrzymania pozytywnych relacji i komunikacji w rodzinie, pracy itp. Grupa Wsparcia to także spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. ze specjalizującą się w prawie rodzinnym adwokat Edytą Wojciechowicz. Adwokat przedstawiła nowości prawne oraz przebieg prac legislacyjnych przy urlopie wytchnieniowym. Nie zabrakło omówienia tematów związanych z kuratorami rodzinnymi, mediatorami, alimentami, funkcjonowaniem sądów rodzinnych czy nowo powstałego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przemoc rówieśnicza w tym ta w internecie czy przestępstwa w sieci to rzeczy na które narażony jest każdy z nas, a osoba niepełnosprawna nawet bardziej. . Zainteresowaniem cieszył się temat ustanowienia pełnomocnictwa dla dorosłej osoby niepełnosprawnej. Interesujące było spotkanie z Agnieszkę Laskowską, autorką pracy magisterskiej pt. „Dzieci z zaburzeniami autystycznymi w środowisku szkolnym” w Instytucie Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Praca oparta była na obserwacjach i rozmowach z trójką rodziców dzieci z autyzmem w wieku 8-11 lat w tym dwoma mamami z „Niebieskiego Skarbu”. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy konkluzji z badań do magisterskiej pracy i podzieliliśmy się własnymi doświadczeniami.
  • Styczeń-grudzień 2019 poradnictwo indywidualne dla osób poszukujących informacji o możliwości diagnozowania zaburzeń autystycznych na terenie Lęborka, powiatu lęborskiego i województwa pomorskiego, prowadzenia rehabilitacji oraz przepisów dotyczących obowiązków, przywilejów i innych przepisów prawnych związanych z niepełnosprawnością. Część porad udzielona została w formie telefonicznej a także elektronicznej drogą e-mail czy przez komunikator Facebook.
  • Styczeń-grudzień 2019 prowadzenie biblioteczki specjalistycznych książek i publikacji o tematyce autyzmu. W roku 2019 biblioteczka wzbogaciła się o kilkanaście pozycji książkowych.
  • 5 stycznia 2019  – organizacja wizyty, testowanie przez dzieci z autyzmem  przed oficjalnym otwarciem dużej sali zabaw Active Kids Madagaskar.
  • 15 stycznia 2019. Rozpoczęcie kolejnej edycji kampanii 1% „Niebiescy Bohaterowie”. W listopadzie ub. r. dzieci z „Niebieskiego Skarbu” uczestniczyły w profesjonalnej sesji fotograficznej w Studiu Małgorzaty Prochowskiej. Było to dla nich wielkie przeżycie! Dla nas te dzieci są bohaterami. Codzienne czynności, które nam przychodzą z łatwością, dla nich często są wyzwaniem. Kampania miała zachęcić podatników do przekazywania swojego 1% by pomóc Niebieskim Bohaterom rozwijać swoje supermoce. Powstała dedykowana strona internetowa www.niebiescybohaterowie.pl plakaty, ulotki, działania w internecie w tym spot wideo nagrany przez rodziców. Można go obejrzeć TUTAJ Do firm, instytucji wyruszył Ambasador Niebieskich Bohaterów w którego wcielił się uczeń LO nr 1 w Lęborku Konrad Bloch. Sukces oryginalnej kampanii nie był by możliwy bez zaangażowania rodziców, członków Stowarzyszenia i wielu ludzi dobrej woli. Na konto Stowarzyszenia z tytułu 1% z podatku za rok 2018 wpłynęło 49.463,30 zł! To najwyższa kwota w naszej historii. Oprócz możliwości przekazania 1% uruchomiona została możliwość wpłaty on-line szybkim przelewem bankowym. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane za terapię dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
  • W okresie zimowych ferii po raz kolejny zorganizowaliśmy dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzeństwa cykl zajęć. W programie „Niebieskich Ferii” znalazł się m.in. Bal Karnawałowy, zajęcia z malowania mąką i kredą kolorową, warsztaty z wełny czesankowej, breloczki z koralików czy zabawy kolorami. Największą frajdę zrobiła rzecz najprostsza – malowanie na czarno wałkiem stolika, krzesła i kilku kartonów. Rok wcześniej hitem było wbijanie gwoździ w grube pieńki i zabawy wkrętarką. Pomysły na zabawę to zasługa organizatorki ferii p. Ewy Bloch. Na dzieci czekały też kredki, farby, gry i zabawy dostosowane do ich specyficznych potrzeb.
  • 23 lutego 2019 – organizacja bezpłatnych warsztatów w ramach projektu „Atlas Motywacji dla rodziców dzieci z autyzmem – z mapą ku aktywności”. Uczestniczyło w nich 14 osób, głównie rodziców dzieci i nastolatków z autyzmem. Ponad 4 godzinne warsztaty poprowadziły panie z Trójmiasta: Anna Kobiela-Kanaan – pedagog, filozof, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi, instruktor teatralny, trener, moderator design thinking, działaczka pozarządowa, mama 6-letniego Wiktora z autyzmem oraz Anna Szczepkowska – trener, visual coach, rysownik. W ramach spotkania uczestnicy korzystając z kreatywnych metod w tym metafor rozmawiali, dyskutowali o aktywności zawodowej opiekunów osób z autyzmem wskazując na problemy systemowe, prawne, ale też na te ludzkie (brak pewności siebie, brak kwalifikacji itp.). Za pomocą atrakcyjnych wizualnie map uczestnicy szukali pozytywów i zagrożeń w podejmowaniu przez rodziców decyzji o zaprzestaniu/przerwie w aktywności zawodowej oraz znalezieniu motywacji i pomocy w skonstruowaniu planu powrotu do aktywności zawodowej.
  • 2 marca 2019 – organizacja autokarowego, rodzinnego wyjazdu na Kompleks Basenowo-Rekreacyjny „NIMFA” w Bytowie.
  • 2-6 kwietnia 2019 – organizacja szóstej edycji Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim: „Marsz dla Autyzmu”, Msza Św. dla osób z autyzmem i ich rodzin w Sanktuarium Św. Jakuba, film dokumentalny „Portrety emocji” w kinie Fregata (bezpłatny seans), organizacja konkursu plastycznego dla przedszkolaków pt. „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” oraz Konferencja dla nauczycieli i rodziców „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” połączona z kiermaszem książek specjalistycznych. W konferencji wzięło udział 170 osób. W ramach promocji wydarzenia odbyło się kilka lekcji o autyzmie w szkołach i przedszkolach w powiecie lęborskim. Nasi członkowie prowadzili także niezależne działania na terenie przedszkoli, szkół, zakładów pracy związane z obchodami Dnia Wiedzy o Autyzmie. Hymnem Dni Autyzmu była z werwą zaśpiewana przez 10-letniego Oskara piosenka „Wuchta Wiary” Arki Noego. Obszerne podsumowania Dni Autyzmu 2019 TUTAJ
  • 18 maja 2019 – wyjazd autokarem do Rodzinnego Parku Rozrywki NOWA HOLANDIA pod Elblągiem połączona ze zwiedzaniem Elbląga.
  • 1 czerwca 2019 – uczestnictwo w wyjątkowej uroczystości komunijnej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku. Inicjatywa zorganizowania I Komunii Św. dla dzieci z autyzmem po raz pierwszy pojawiła się w lutym 2018 roku podczas spotkania naszej Grupy Wsparcia „Niebieska Dłoń” z Panią Izabelą Bugałą, katechetką ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Od września 2018 roku siedmiu uczniów z klas autystycznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku oraz trójka dzieci z innych szkół co miesiąc przygotowywała się w kościele i salce domu parafialnego do przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej. Aktywne przygotowania prowadzone były też na lekcjach religii. W ramach przygotowań dzieci poznawały kościół, konfesjonał, plan Mszy Św. i jej znaczenie, czy przyjmowanie komunikantu.Dzień przed uroczystością odbyła się spowiedź, w tym dla dzieci nie mówiących. Sakrament Komunii Św. przyjęło 7 chłopców i 3 dziewczynki, także spoza Lęborka, piątka z nich to podopieczni Stowarzyszenia „Niebieski Skarb”. Piękna uroczystość uwzględniająca wymagania i ograniczenia dzieci z autyzmem nie byłaby możliwa bez zaangażowania katechetki z SOSW Izabeli Bugała, otwartości Ojców Franciszkanów w tym proboszcza Romana Zioły i ojca Kamila Średnickiego, który z cierpliwością i wrażliwością przygotowywał dzieci do tego wyjątkowego dnia i poprowadził komunijną Mszę Św. Msza Komunijna dla dzieci z autyzmem to pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście.
  • 13 czerwca 2019 – Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia „Niebieski Skarb”.
  • 15 czerwca 2019 – organizacja rodzinnej wycieczki do „Labirynt Łeba”
  • listopad 2018 – lipiec 2019 – realizację projektu pn.  „Autyzm – nie jesteś sam!” dofinansowanego w prawie 100 procentach ze środków Telewizji Polskiej w ramach akcji „Reklama Dzieciom 2017”. Realizacja projektu rozpoczęła się w listopadzie 2018 br. i  jego celem była rehabilitacja osób ze spektrum autyzmu w wieku od 3 do 21 lat. Szczególny nacisk skierowany został na okres feryjny w którym dzieci i młodzież mają ograniczoną lub czasami uniemożliwioną rehabilitację (przerwa feryjna w szkołach i przedszkolach, okres urlopowy, wakacyjny, strajkowy). W naszym programie wzięło udział 20 osób z autyzmem i Zespołem Aspergera. Uczestnicy uczęszczali na zajęcia logopedyczne, psychologiczne, integracji sensorycznej, snoezelen czy hipoterapię. W okresie od listopada 2018 do lipca 2019 było to łącznie 197 godzin lekcyjnych (10 hipoterapia, 7 logopeda, 109 integracja sensoryczna, 21 pedagog, 16 psycholog, 14 snoezelen, 20 biofeedback).  Łączna wartość projektu wyniosła 10.109,94 zł.
  • wrzesień 2018 – czerwiec 2019 – prowadzenie w siedzibie Stowarzyszenia grupowych zajęć z socjoterapii. W cotygodniowych zajęciach uczestniczyło 9 chłopców (4 w grupie młodszej 9-12 lat i 5 w starszej 13-16 lat). Razem spotkań dla każdej grup było 30 i zostały one w większości sfinansowane ze środków tzw. „1%”. To jedyne takie zajęcia na terenie Powiatu Lęborskiego.
  • 19-21 lipca 2019. Aktywny udział w Jarmarku Św. Jakuba Apostoła w Lęborku poprzez wystawienie stoiska. Oferowane na nim były własnoręcznie wykonane przez rodziców i dzieci oraz młodzież z autyzmem wyroby artystyczne. Dochód ze sprzedaży 2600 zł przeznaczony został cele statutowe Stowarzyszenia.
  • 1 lipiec 2019 – 8 listopad 2019 realizacja dużego projektu pn.  „Autyzm – nie jesteś sam!” z dofinansowaniem Marszałka Województwa Pomorskiego i PFRON. Jego celem była aktywna rehabilitacja 26 dzieci ze spektrum autyzmu w wieku od 3 do 21 lat. Wartość projektu realizowanego od 1 lipca do 8 listopada 2019r. wyniósł 22.966 zł w tym dofinansowanie 18.000 zł. W ramach projektu „Autyzm nie jesteś sam!” osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu uczestniczyły w 410 godzinach specjalistycznych zajęć: integracja sensoryczna (137), biofeedback (56), hipoterapia (41), logopeda (64), terapia psychologiczna (48), terapia pedagogiczna (20), metoda Tomatisa (20), terapia Snoezelen (24). Projekt miał charakter regionalny. Wzięły w nim udział osoby z powiatu lęborskiego (16), kartuskiego (2), słupskiego (5) i wejherowskiego (3).
  • 7 września 2019 – organizacja całodniowej integracyjnej wycieczki dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin do Kołobrzegu. Uczestniczyli w niej także podopieczni z zaprzyjaźnionego, słupskiego Wiatraczka – Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.
  • 28 września 2019 – organizacja autokarowego wyjazdu do ZOO i Fokarium w Dolinie Charlotty oraz wizyta w Ustce.
  • wrzesień 2019 – wydanie książki „Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej”  autorstwa pedagoga i socjoterapeuty Elżbiety Jodko-Kuli przez Wydawnictwo Skrzat z Krakowa pod patronatem naszego Stowarzyszenia. Ukazuje ona rzeczywistość oczami chłopca ze spektrum autyzmu. Bezpłatne egzemplarze książki przekazaliśmy m.in. do lęborskiej Filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, Miejskiej Biblioteki Publicznej i biblioteki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku.
  • 12 grudnia 2019 – spotkanie wigilijne dla członków Stowarzyszenia połączone z nagraniem wideo życzeń. Można je obejrzeć na kanale Youtube niebieskiego Skarbu TUTAJ
  • grudzień 2019 – podjęcie przygotowań do III edycji kampanii promocyjnej „Niebiescy Bohaterowie” – zbiórka 1% za rok podatkowy 2019.

W roku 2019 będąc Organizacją Pożytku Publicznego otrzymaliśmy z 1% kwotę 49.463,30 zł.

W 75 punktach na terenie Pomorza zbierane są nakrętki dla Stowarzyszenia, dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na cele statutowe. W roku 2019 w szkołach, placówkach pedagogicznych, urzędach itp. udało się zebrać 6000 kg plastikowych nakrętek.

Na koniec roku 2019 liczba aktywnych członków wynosiła 60 osób, a Stowarzyszenie miało pod swoją opieką 28 osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W swojej działalności Stowarzyszenie współpracuje z samorządem terytorialnym, placówkami pomocy społecznej i oświatowymi.  Nasze działania i inicjatywy na bieżąco można śledzić na naszej stronie internetowej www.niebieskiskarb.pl oraz profilu na Facebooku, informujemy o nich także lokalne media.

2018

Działania podjęte przez „Niebieski Skarb” w 2018 r.:

  • Styczeń-grudzień 2018. Comiesięczne spotkania grupy wsparcia „Niebieska Dłoń” dla Rodziców, Dziadków i Opiekunów osób z autyzmem oraz osób zawodowo związanych z tematyką autyzmu. Spotkania grupy moderowane są przez specjalistę w tej dziedzinie p. Ludwikę Kordę. Trwają ok. 90 minut, prowadzone są przy kawie i cieście i mają charakter otwarty. W ramach spotkań uczestnicy grupy w 2018 roku zapoznali się m.in. z tematyką ubezwłasnowolnienia oraz komunikacji w rodzinie, pracy itp. Grupa Wsparcia to także spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. z pracownicami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Lęborku nt. rent socjalnych, rent rodzinnych i dodatków do rent dla osób niepełnosprawnych po śmierci opiekunów czy Magdaleną Sarzyńską-Górską z Pracowni Diagnostyki Wad Postawy w Lęborku, która zadeklarowała się bezpłatnie przebadać wszystkie nasze dzieci w ramach programu profilaktycznego „Zdrowa stopa”. Ciąg dalszy miało lutowe spotkanie z Izabelą Bugałą, katechetką ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W rozmowie poruszona została sprawa I Komunii Świętej dla dzieci z autyzmem. Kilka miesięcy później zawiązała się grupa 9 dzieci, które przygotowują się do Sakramentu. W spotkaniach grupy wsparcia uczestniczy od 12 do 25 osób.
  • Styczeń-grudzień 2018 poradnictwo indywidualne dla osób poszukujących informacji o możliwości diagnozowania zaburzeń autystycznych na terenie Lęborka, powiatu lęborskiego i województwa pomorskiego, prowadzenia rehabilitacji oraz przepisów dotyczących obowiązków, przywilejów i innych przepisów prawnych związanych z niepełnosprawnością. Część porad udzielona została w formie elektronicznej.
  • Styczeń-grudzień 2018 prowadzenie biblioteczki specjalistycznych książek i publikacji o tematyce autyzmu. W roku 2018 biblioteczka wzbogaciła się o kilkanaście pozycji książkowych.
  • 1 stycznia 2018. Rozpoczęcie kampanii 1% „Niebiescy Bohaterowie”. W listopadzie ub. r. dzieci z „Niebieskiego Skarbu” uczestniczyły w profesjonalnej sesji fotograficznej w Studiu Małgorzaty Prochowskiej. Było to dla nich wielkie przeżycie! Dla nas te dzieci są bohaterami. Codzienne czynności, które nam przychodzą z łatwością, dla nich często są wyzwaniem. Kampania miała zachęcić podatników do przekazywania swojego 1% by pomóc Niebieskim Bohaterom rozwijać swoje supermoce. Powstała dedykowana strona internetowa www.niebiescybohaterowie.pl plakaty, ulotki, działania w internecie. Do firm, instytucji wyruszył Ambasador Niebieskich Bohaterów w którego wcielił się uczeń LO nr 1 w Lęborku Konrad Bloch. Sukces oryginalnej kampanii nie był by możliwy bez zaangażowania rodziców, członków Stowarzyszenia i wielu ludzi dobrej woli. To pierwsza na ta skalę kampania 1% w powiecie lęborskim. Na konto Stowarzyszenia z tytułu 1% z podatku za rok 2017 wpłynęło 41.975,30 zł! To ponad 4 razy więcej niż rok wcześniej! Oprócz możliwości przekazania 1% uruchomiona została możliwość wpłaty on-line szybkim przelewem bankowym. Z tego tytułu wpłynęło 4.000 zł. Środki te także zostaną przekazane za terapię dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
  • 27 stycznia-8 lutego 2018. Organizacja dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin „Niebieskich Ferii”. Kilka razy w tygodniu w ramach bezpłatnych spotkań dzieci uczestniczyły w animacjach, konkursach, wspólnych tańcach czy Balu Karnawałowym. Podczas kolejnych spotkań w rodzinnym gronie dzieci wspólnie wykonywały pompony z wełny, rysowały, malowały kredkami i farbami czy wreszcie uczestniczyły w Wieczorze Sensorycznym podczas którego rozpoznawały różne dźwięki, zapachy oraz przeprawiały się ścieżkę o różnym podłożu. Wiele chłopięcej radości sprawiły zabawy wkrętarką i młotkiem. W grube pieńki dzieci z małą pomocą wbijały gwoździe i wkręcały wkręty. Podczas zimowych spotkań nie zabrakło gier w planszówki, układania puzzli i aktywności fizycznej.
  • 5-7 kwietnia 2018. Organizacja piątej edycji Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim: „Marsz dla Autyzmu”, Msza Św. dla osób z autyzmem i ich rodzin w Sanktuarium Św. Jakuba, film dokumentalny „Komunia” w kinie Fregata (bezpłatny seans), organizacja konkursu plastycznego o autyzmie dla uczniów szkół podstawowych pt. „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” oraz Konferencja dla nauczycieli i rodziców „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” połączona z kiermaszem książek specjalistycznych. W ramach promocji wydarzenia odbyło się kilka lekcji o autyzmie w szkołach i przedszkolach w powiecie lęborskim. Nasi członkowie prowadzili także niezależne działania na terenie przedszkoli, szkół, zakładów pracy związane z obchodami Dnia Wiedzy o Autyzmie.
  • 28 kwietnia 2018. Wyjazd rodzinny 41 osobowej grupy na Kompleks Basenowo-Rekreacyjny „NIMFA” w Bytowie.
  • 2 czerwca 2018. Organizacja wycieczki pt. „Wyprawa na koniec Polski. Lębork – Rozewie – Hel” dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin. W programie wycieczki był m.in. Przylądek Rozewie, Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu i Fokarium.
  • 5 czerwca 2018. Organizacja 5. urodzin Stowarzyszenia „Niebieski Skarb”. Spotkanie członków organizacji i zaproszonych gości było okazją do wspomnień i podsumowania bardzo aktywnych 5 lat. Nie zabrakło życzeń, wzruszeń i snucia planów na przyszłość…
  • 25 czerwca 2018. Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia „Niebieski Skarb”.
  • Wrzesień 2017 – czerwiec 2018 prowadzenie w siedzibie Stowarzyszenia grupowych zajęć z socjoterapii. Uczestniczyli w nich wysoko funkcjonujący uczniowie z Zespołem Aspergera. Zajęcia raz w tygodniu prowadzone były w dwóch 3-4 osobowych zróżnicowanych wiekowo grupach (8-9 i 11-14 lat). W roku szkolnym 2017/2018 takich spotkań było po 30 dla każdej z grup. Socjoterapia została sfinansowana ze środków uzyskanych z wpłat 1%.
  • Wrzesień 2018 – czerwiec 2019 kontynuacja zajęć grupowych z socjoterapii. W cotygodniowych zajęciach w roku szkolnym 2018/2019 uczestniczy 9 osób. 4 w grupie młodszej 9-12 lat i 5 w starszej 13-16 lat.
  • 18 czerwca 2018 – 9 listopada 2018 realizacja projektu pn. „Autyzm – nie jesteś sam!”. Celem projektu była aktywna rehabilitacja 26 dzieci ze spektrum autyzmu w wieku od 3 do 18 lat. Wartość projektu wyniosła 27.995 zł w tym dofinansowanie od Marszałka Województwa Pomorskiego i PFRON 22.000 zł. W ramach „Autyzm nie jesteś sam!” osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu uczestniczyły w 531 godzinach specjalistycznych zajęć: integracja sensoryczna (184), biofeedback (95), hipoterapia (89), logopeda (67), terapia psychologiczna (36), terapia pedagogiczna (34), metoda Tomatisa (16), terapia Snoezelen (10). Projekt miał charakter regionalny i wzięły w nim udział osoby z powiatu lęborskiego (16), kartuskiego (3), słupskiego (5) i wejherowskiego (2).
  • 20-22 lipca 2018. Aktywny udział w Jarmarku Św. Jakuba Apostoła w Lęborku poprzez wystawienie stoiska. Oferowane na nim były własnoręcznie wykonane przez rodziców i dzieci oraz młodzież z autyzmem wyroby artystyczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony został cele statutowe Stowarzyszenia.
  • Lipiec 2018.Organizacja wakacyjnych zajęć (2 razy w tygodniu) dla kilkunastu dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzeństwa.W programie zajęć był fitness terapeutyczny czyli lekkie i zabawne układy choreograficzne według Agnieszki Chartanowicz, zabawa piaskiem kinetycznym, cieczą nienewtonowską, ciastoliną, gniotkami czy woreczkami sensorycznymi. Podczas jednego ze spotkań wyprawione zostały 10. urodziny uczestnika zajęć.
  • 17 sierpnia 2018. Organizacja Pikniku Rodzinnego-Ogniska w Chocielewku. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób.
  • Wrzesień 2018 – Maj 2019 zawiązanie się grupy dzieci z klas autystycznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku oraz kilkoro dzieci z „Niebieskiego Skarbu” w celu przygotowania do przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku. Dzięki Pani Izabeli Bugały, katechetki z SOSW, otwartości Ojców Franciszkanów i aktywności rodziców przez cały rok szkolny dziewięcioro dzieci przygotowuje się do sakramentu na lekcjach religii w swoich szkołach oraz raz w miesiącu wspólnie na sobotniej, porannej Mszy Św. To pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście. Kameralna Msza Komunijna odbędzie się 1 czerwca 2019 r.
  • 6 października 2018. Organizacja autokarowego, rodzinnego wyjazdu do Kompleksu Zabawowego  „Loppy’s World” w Gdańsku oraz zwiedzanie Starego Miasta.
  • 17 listopada 2018. Organizacja szkolenie pt. „Nastolatek z Zespołem Aspergera”. W szkoleniu wzięły udział 23 osoby podzielone na 2 grupy. Rano szkolili się rodzice – 11 osób, po południu nauczyciele i terapeuci – 12 osób. Warsztaty poprowadziła Mariola Rynkiewicz ze Słupska. Tematyka spotkania w formie warsztatowej dotyczyła głównie trudnego okresu dojrzewania osób z ASD i ZA. Dzięki pozyskanym środkom z grantu każdy uczestnik warsztatów otrzymał wysoko ocenianą publikację Izabeli Fornalik pt. „Mam autyzm. Mam seksualność i co dalej? Poradnik dla rodziców, terapeutów i nauczycieli”. Kilka sztuk książki o tych ważnych tematach trafiło także do naszej biblioteczki. W ramach szkolenia przewidziano także indywidualne konsultacje z prowadzącą warsztaty za 2-3 tygodnie w Lęborku.
  • 1 grudnia 2018. Udział w charakterze prelgenta prezes Stowarzyszenia Agnieszki Pujsza-Pomorskiej w II Ogólnopolskiej Konferencji „Autyzm w rodzinie – wyzwanie naszych czasów?” w Ośrodku Rehabilitacyjnym „Polanika” w Chrustach k. Kielc. Tytuł jej 40 minutowego wystąpienia: „Autyzm to nie koniec świata, to po prostu inny świat. System wsparcia na rzecz osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w małym mieście”.
  • 13 grudnia 2018. Spotkanie Wigilijne dla członków Stowarzyszenia.
  • Grudzień 2018. Podjęcie przygotowań do do II edycji kampanii promocyjnej „Niebiescy Bohaterowie” – zbiórka 1% za rok podatkowy 2017.

W roku 2018 będąc Organizacją Pożytku Publicznego otrzymaliśmy z 1% kwotę 41.975,30 zł.

W 75 punktach na terenie Pomorza zbierane są nakrętki dla Stowarzyszenia, dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na cele statutowe. W roku 2018 w szkołach, placówkach pedagogicznych, urzędach itp. udało się zebrać 7035 kg plastikowych nakrętek.

Na koniec roku 2018 liczba aktywnych członków wynosiła 60 osób, a Stowarzyszenie miało pod swoją opieką 28 osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nasze działania i inicjatywy na bieżąco można śledzić na naszej stronie internetowej www.niebieskiskarb.pl oraz profilu na Facebooku, informujemy o nich także lokalne media.

2017

Działania podjęte przez „Niebieski Skarb” w 2017 r.:

  • Styczeń-grudzień 2017. Comiesięczne (czasem 2 razy w miesiącu) spotkania grupy wsparcia „Niebieska Dłoń” dla Rodziców, Dziadków i Opiekunów osób z autyzmem, moderowana przez specjalistę w tej dziedzinie p. Ludwikę Kordę. Spotkania trwają ok. 90 minut, przy kawie i cieście i mają charakter otwarty. W ramach spotkań uczestnicy grupy w 2017 roku zapoznali się m.in. z tematyką zaburzeń somatyzacyjnych,  roli diety  we wspomaganiu terapii, adaptacji w nowym środowisku i  rozwiązywania problemów w szkole uczniów z autyzmem. Grupa Wsparcia to także spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. z Dolores Wasilewską, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lęborku (temat spotkania: funkcjonowanie Poradni), Magdaleną Grygo, certyfikowanym terapeutą dogoterapii, Państwem Anną i Michałem Tumkiewicz, właścicielami Wydawnictwa „BYSTRA SOWA – Pomoce dydaktyczne i terapeutyczne” czy adwokat Edytą Wojciechowicz – spotkanie o sytuacji prawnej osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W spotkaniach grupy wsparcia uczestniczy od 12 do 25 osób.
  • Styczeń-grudzień 2017 poradnictwo indywidualne dla osób poszukujących informacji o możliwości diagnozowania zaburzeń autystycznych na terenie Lęborka i województwa pomorskiego, oraz przepisów dotyczących obowiązków, przywilejów i innych przepisów dotyczących osoby niepełnosprawne.
  • Styczeń-grudzień 2017 prowadzenie biblioteczki specjalistycznych książek i publikacji o tematyce autyzmu. W roku 2017 biblioteczka wzbogaciła się o 10 pozycji książkowych.
  • 9 stycznia 2017. Udział przedstawicieli „Niebieskiego Skarbu” w spotkaniu konsultacyjnym opracowywanego „Powiatowego programu działań na rzecz osób z niepełnosprawnością w powiecie lęborskim na lata 2017-2022” przygotowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku. Nasze Stowarzyszenie kilka tygodni wcześniej złożyło pisemnie wnioski i propozycje do programu, które zostały uwzględnione.
  • 16-27 stycznia 2017. Organizacja dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin „Niebieskich Ferii” (6 spotkań). W bezpłatnych zajęciach uczestniczyło od kilku do kilkunastu uczestników. Podczas spotkań dzieci malowały palcami, grały w gry planszowe, tańczyły, wykonały wazoniki na Dzień Babci i Dziadka oraz ciastka i wafle itp.
  • 25 marca 2017. Wyjazd autokarem na Kompleks Basenowo-Rekreacyjny „NIMFA” w Bytowie. W wyjeździe uczestniczyły dzieci z autyzmem i ich rodziny (50 osób).
  • 30 marca-2 kwietnia 2017. Organizacja czwartej edycji Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim: „Marsz dla Autyzmu”, Msza Św. dla osób z autyzmem i ich rodzin w Sanktuarium Św. Jakuba, film „Życie animowane” w kinie Fregata (bezpłatny seans), organizacja konkursu plastycznego na plakat o autyzmie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Tacy sami… Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” oraz Konferencja dla nauczycieli i rodziców „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” połączona z kiermaszem książek specjalistycznych. W ramach promocji wydarzenia przeprowadzona została kampania społeczna – spot wideo nagrany w grupie integracyjnej Przedszkola nr 9 w Lęborku. 2 kwietnia dzieci z autyzmem i ich rodzeństwo w ramach „Niebieskiej Eskorty” wyprowadzili na boisko zawodników meczu 3 ligi piłki nożnej Pogoń Lębork – Górnik Konin. Nasi członkowie prowadzili także niezależne działania na terenie przedszkoli, szkół, zakładów pracy związane z obchodami Dnia Wiedzy o Autyzmie.
  • 22 kwietnia 2017. Udział kilkuosobowej delegacji „Niebieskiego Skarbu” w Konferencji „Autyzm? – Zdarza się;)” zorganizowanej przez Zespół Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni.
  • 13 maja 2017. Organizacja 6-godzinnych warsztatów z muzykodramy i gier psychologicznych. W warsztatach przeprowadzonych przez Władysława Pitaka z LOGOS w Koszalinie udział wzięło 21 osób – rodzice i osoby pracujące dziećmi z  zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz innymi niepełnosprawnościami.
  • 3 czerwca 2017. Organizacja wycieczki do Malborka (Zamek Krzyżacki) dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin.
  • 6 czerwca 2017. Organizacja „Dnia Dziecka w Niebieskim Skarbie”. Z inicjatywą zorganizowania imprezy wyszły słuchaczki terapii zajęciowej ze Studium Medycznego w Lęborku. W zabawach i animacjach wzięło udział kilkanaście dzieci.
  • 16 czerwca 2017. Wspólne wyjście (w dwóch grupach) do „Kolorowej Planety – Sali Doświadczania Świata” w Lęborku
  • 22 czerwca 2017. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia „Niebieski Skarb”.
  • Sierpień 2016 – czerwiec 2017. Realizacja projektu pn.  „Autyzm – nie jesteś sam II. Opanować zmysły” dofinansowanego w prawie 100 procentach ze środków Telewizji Polskiej w ramach akcji Reklama Dzieciom 2016. Realizacja projektu rozpoczęła się w sierpniu 2016 br. i  jego celem była rehabilitacja osób ze spektrum autyzmu w wieku od 3 do 21 lat. W projekcie wzięło udział 20 niepełnosprawnych dzieci (19 z powiatu lęborskiego i 1 z powiatu wejherowskiego). Uczestnicy uczęszczali na różnego typu zajęcia: logopedyczne, psychologiczne, integracji sensorycznej,  czy hipoterapię. W okresie od sierpnia 2016 do czerwca 2017  było to łącznie 326 godzin lekcyjnych: 70 hipoterapia, 49 logopeda, 95 integracja sensoryczna, 36 pedagog, 46 psycholog, 14 terapia ręki, 16 zajęcia sensomotoryczno-edukacyjne. Łączna wartość projektu to 18.676,00 zł.
  • 15 czerwca 2017 – 10 listopada 2017 realizacja projektu pn. „Autyzm – nie jesteś sam!” Jego celem była aktywna rehabilitacja 25 osób ze spektrum autyzmu w wieku od 3 do 21 lat. Szczególny nacisk skierowany został na okres wakacyjny w którym dzieci i młodzież mają ograniczoną lub czasami uniemożliwioną rehabilitację (przerwa wakacyjna w szkołach i przedszkolach, okres urlopowy). W programie dofinansowanym w 82 procentach przez Marszałka Województwa Pomorskiego i PFRON wzięły udział osoby z powiatu lęborskiego (14), kartuskiego (5), słupskiego (5) i wejherowskiego (1). W ramach projektu „Autyzm nie jesteś sam!” osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu uczestniczyły łącznie w 606 godzinach specjalistycznych zajęć: integracja sensoryczna (146), logopeda (108), pedagog (88), hipoterapia (73), psycholog (68), terapia ręki (78), metoda Tomatisa (45). Łączna wartość projektu wyniosła 30.421 zł.
  • 8 lipca 2017. Udział w pikniku rodzinnym w „Bezpiecznej Przystani” w Łebieniu.
  • 10 lipca – 5 sierpnia 2017 organizacja „Wakacji z Niebieskim Skarbem”. Kilkanaście dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzeństwo wspólnie spędzało czas bawiąc się i ćwicząc. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu w dwóch grupach.
  • 21-23 lipca 2017. Aktywny udział w Jarmarku Św. Jakuba Apostoła w Lęborku poprzez wystawienie stoiska. Oferowane na nim były własnoręcznie wykonane przez rodziców i dzieci oraz młodzież z autyzmem wyroby artystyczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony został cele statutowe Stowarzyszenia.
  • 24 sierpnia 2017. Organizacja Pikniku Rodzinnego w Łebuni. Zabawy ruchowe na „Orliku”, wizyta na placu zabaw w Bukowinie, ognisko. W Pikniku zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Łebuni oraz „Niebieski Skarb” uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
  • Wrzesień – grudzień 2017 prowadzenie zajęć z socjoterapii. Uczestniczą w nich wysoko funkcjonujący uczniowie z Zespołem Aspergera. Zajęcia raz w tygodniu prowadzone są w dwóch 3-4 osobowych zróżnicowanych wiekowo grupach (8-9 i  11-14 lat).
  • 15 września 2017. Udział drużyny dzieci wczesnoszkolnych „Niebieskiego Skarbu” wraz z rodzicami w Mini Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Wicku
  • 23 września 2017. Organizacja autokarowego, rodzinnego wyjazdu do Aquparku w Redzie.
  • 17 października 2017. Udział przedstawicieli Stowarzyszenia w spotkaniu podsumowującym najnowsze rozdanie Funduszu „Akumulator Społeczny”. Prezes „Niebieskiego Skarbu” zaprezentowała zebranym w formie prezentacji multimedialnej doświadczenia Stowarzyszenia ze współpracy z Funduszem.
  • 21 października 2017. Organizacja autokarowego, rodzinnego wyjazdu do Parku Wodnego w Koszalinie. W wyjeździe uczestniczyli także członkowie zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „WIATRACZEK” ze Słupska.
  • 4 listopada 2017.  Organizacja całodniowego szkolenia dla rodziców i osób pracujących z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Rozwijanie samodzielności i komunikacji u dzieci z autyzmem” (20 osób). Szkolenie w formule warsztatowej przeprowadzili psycholodzy, superwizorzy i terapeuci behawioralni, Certyfikowani Analitycy Zachowania Anna Skierczyńska i Wojciech Sekta z Gdańska.
  • 6 grudnia 2017. Organizacja imprezy Mikołajkowej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzeństwa.
  • 17 grudnia 2017. Udział delegacji Zarządu Stowarzyszenia w Gali Wolontariatu w Lęborku. Wydarzenie organizowane przez „Niebieski Skarb” – Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim otrzymał nagrodę główną w kategorii „Inicjatywa 2017”.
  • Wrzesień – grudzień 2017 realizacja projektu „NDN – Nakrętka Daje Nadzieję” sfinansowanego w dużej części przez Fundusz „Akumulator Społeczny”. W jego ramach zakupiono nowe kosze, oznaczono jest oraz wydrukowano i oprawiono w ramki 65 imiennych podziękowań dla podmiotów uczestniczących w akcji zbierania nakrętek dla „Niebieskiego Skarbu”.
  • Grudzień 2017. Podjęcie przygotowań do kampanii promocyjnej „Niebiescy Bohaterowie” – zbiórka 1% za rok podatkowy 2017 (m.in. sesja zdjęciowa dla dzieci)

W roku 2017 będąc Organizacją Pożytku Publicznego otrzymaliśmy z 1% kwotę 9.818 zł.

W 65 punktach na terenie Pomorza zbierane są nakrętki dla Stowarzyszenia, dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na cele statutowe. W roku 2017 w szkołach, placówkach pedagogicznych, urzędach itp. udało się zebrać 5027 kg plastikowych nakrętek.

Nowa siedziba (otwarcie we wrześniu 2016 roku) pozwoliła na zwiększenie liczby działań m.in. organizację zajęć podczas ferii zimowych czy wakacji oraz cotygodniowych grupowych zajęć z socjoterapii.

Nawiązaliśmy współpracę m.in. z Fundacją Podaruj Odrobinę Szczęścia i Przedszkolem „Tęczowa Kraina” dzięki której podopieczni „Niebieskiego Skarbu” raz w miesiącu uczestniczą w bezpłatnych zajęciach (artterapia, metoda Weroniki Sherborne) lub na bardzo preferencyjnych warunkach finansowych w terapii Metodą Tomatisa i Snoezelen. Podobna współpraca nawiązana została z kilkoma gabinetami terapeutycznymi.

Na koniec roku 2017 liczba aktywnych członków wynosiła 60 osób, a Stowarzyszenie miało pod swoją opieką 28 osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nasze działania i inicjatywy na bieżąco można śledzić na naszej stronie internetowej www.niebieskiskarb.pl oraz profilu na Facebooku, informujemy o nich także lokalne media.

2016

Działania podjęte przez „Niebieski Skarb” w 2016 r.:

  • Styczeń-grudzień 2016. Comiesięczne (czasem 2 razy w miesiącu) spotkania grupy wsparcia „Niebieska Dłoń” dla Rodziców, Dziadków i Opiekunów osób z autyzmem, moderowana przez specjalistę w tej dziedzinie. Spotkania trwają ok. 90 minut, przy kawie i cieście i mają charakter otwarty. W ramach spotkań uczestnicy grupy w 2016 roku zapoznali się m.in. z tematyką dot. tajemnicy zawodowej terapeuty i ochronie danych osobowych, komunikacji międzyludzkiej, pozytywnym myśleniu i asertywności, czy szczegółów terapii EEG Biofeedback. Grupa Wsparcia to także spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. Barbarą Tomaszewską-Erlich, autorką bloga vegapaj.blogspot.com która przedstawiła swoje doświadczenia w diecie eliminacyjnej u osób z autyzmem. W spotkaniach grupy wsparcia uczestniczyło od 15 do 25 osób.
  • Styczeń-grudzień 2016 poradnictwo indywidualne dla osób poszukujących informacji o możliwości diagnozowania zaburzeń autystycznych na terenie Lęborka i województwa pomorskiego, oraz przepisów dotyczących obowiązków, przywilejów i innych przepisów dotyczących osoby niepełnosprawne.
  • Styczeń-grudzień 2016 prowadzenie biblioteczki specjalistycznych książek i publikacji o tematyce autyzmu. W roku 2016 biblioteczka wzbogaciła się o 35 pozycji książkowych.
  • 5-6.02.2016. Organizacja na terenie Lęborka szkolenia dla rodziców i opiekunów, nauczycieli wspomagających i innych osób pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Główne zagadnienia: „Nastolatek z Zespołem Aspergera”, „Uczniowie z autyzmem a środowisko szkolne”, „Zrozumieć sposób myślenia osób autystycznych”. 13-godzinne, bezpłatne dla uczestników szkolenie poprowadziła Małgorzata Marszałek, superwizor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku, wieloletni praktyk i uznany autorytet w tej dziedzinie. W dwudniowym szkoleniu wzięło udział 30 osób.
  • Styczeń-marzec 2016. Udział w czterech spotkaniach coachingowych członków Stowarzyszenia „Niebieski Skarb”. Warsztaty prowadzone były przez Grzegorza Basaraba z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku i  Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych. Dotyczyły komunikacji wewnętrznej, motywacji, zarządzania zespołem, rozwiązywania konfliktów czy podnoszenia kompetencji członków „Niebieskiego Skarbu”.
  • 31 marca-2 kwietnia 2016 organizacja trzeciej edycji Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim: „Marsz dla Autyzmu”, Msza Św. dla osób z autyzmem i ich rodzin w Sanktuarium Św. Jakuba, film „Czarny Balonik” w kinie Fregata (bezpłatny seans), organizacja konkursu plastycznego o autyzmie dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych „Tacy sami… Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” oraz Konferencji dla nauczycieli i rodziców „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” połączona z kiermaszem książek specjalistycznych. Na konkurs plastyczny wpłynęło 428 prac z 30 placówek. Nasi członkowie prowadzili także niezależne działania na terenie przedszkoli, szkół, zakładów pracy związane z obchodami Dnia Wiedzy o Autyzmie.
  • 23.04.2016. Wyjazd autokarem na Kompleks Basenowo-Rekreacyjny „NIMFA” w Bytowie. W autokarowym wyjeździe uczestniczyły dzieci z autyzmem i ich rodziny.
  • 4.06.2016 organizacja jednodniowej wycieczki do Grudziądza dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin. W programie wyjazdu wizyta w MEGA PARKU – Westernowe Miasteczko Kansas City, oraz zwiedzanie z przewodnikiem PTTK miasta.
  • 22.06.2016 udział kilkunastu członków i sympatyków „Niebieskiego Skarbu” w szkoleniu  „Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu”. 5-godzinne spotkanie w Lęborku przeprowadziła dr Izabela Fornalik. Organizatorem szkolenia było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Jesteśmy Razem” z Lęborka.
  • 27.06.2016 udział przedstawicieli „Niebieskiego Skarbu” w debacie doradczo-programowej w Gdańsku dla środowiska osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Celem debaty było przygotowanie opinii na temat sytuacji, potrzeb, doświadczeń i dążeń osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, która posłuży do opracowania dokumentu opisującego postępy w wdrażaniu Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych ratyfikowanej przez Polskę w 2012 roku.
  • 28.06.2016 Walne Zebranie Stowarzyszenia omawiające sprawozdanie finansowe i merytoryczne za 2015 rok.
  • 22-24.07.2016 Jarmark Św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Stowarzyszenie wystawiło własne stoisko informacyjne o swojej działalności. Oferowane na nim były własnoręcznie wykonane przez rodziców i dzieci oraz młodzież z autyzmem wyroby artystyczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony został na pokrycie kosztów remontu i wyposażenia nowej siedziby Stowarzyszenia.
  • 20.08.2016. organizacja Pikniku Rodzinnego w Łebuni. Zabawy ruchowe na „Orliku”, wizyta na farmie, pokaz strażacki. W Pikniku uczestniczyło kilkadziesiąt osób w tym goście ze Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” z Lęborka oraz „Świata Autyzmu” z Kartuz.
  • 17.09.2016 organizacja autokarowej rodzinnej wycieczki do Ocean Parku we Władysławowie oraz Pucka.
  • 22.09.2016 otwarcie po remoncie i zakupie wyposażenia nowej siedziby Stowarzyszenia w biurowcu przy ul. Krzywoustego 1 (pok. 232, 231). Nowe pomieszczenia pozwalają na zwiększenie zakresu działalności.
  • 2.10.2016 organizacja imprezy turystyczno-plenerowej w Stadninie w Runowie. W integracyjnym wyjeździe dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wzięło udział dla ponad 50 osób.
  • Sierpień-październik 2016 realizacja projektu „Lekcje o autyzmie”. Projekt sfinansowany z Funduszu „Akumulator Społeczny” zakładał przygotowanie 5 par (specjalisty na co dzień pracującego z osobami z autyzmem i rodzica dziecka z autyzmem) do przeprowadzenia 45 – 60 minutowych lekcji o autyzmie w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do zajęć zakupiono niezbędne wyposażenie i pomoce naukowe, pozwalające pokazać w przystępny sposób temat autyzmu. Efektem projektu było przygotowanie i przeprowadzenie 19 lekcji o autyzmie w 14 szkołach na terenie powiatu lęborskiego i wejherowskiego.
  • Wrzesień-grudzień 2016 i kontynuacja w roku 2017 projektu „Autyzm – nie jesteś sam II” dofinansowanego w kwocie 18 tys. zł. przez Telewizję Polską S.A w ramach środków „Reklama Dzieciom”. Dzięki pozyskanym funduszom 20 osób z autyzmem i Zespołem Aspergera uczęszczało na różnego typu zajęcia: logopedyczne, psychologiczne, integracji sensorycznej, biofeedback, czy hipoterapię. Liczba godzin terapii i szczegółowe rozliczenie będzie znane po zakończenie projektu w połowie 2017 roku.
  • 9 grudnia 2016 organizacja spotkania świątecznego dla członków Stowarzyszenia.

W roku 2016 będąc Organizacją Pożytku Publicznego po raz pierwszy mogliśmy skorzystać ze środków z 1%. Pozyskana z tego tytułu kwota wyniosła 10.530 zł.

Kolejny rok zwiększyliśmy ilość zebranych plastikowych nakrętek w blisko 60 punktach na terenie Pomorza. W roku 2016 w szkołach, placówkach pedagogicznych, urzędach itp. zebraliśmy 5 ton nakrętek. Dochód przeznaczany został na cele statutowe, m.in. na wyposażenie nowej siedziby, oraz wkłady własne finansowe do grantów o które skutecznie aplikujemy.

Znacznemu polepszeniu i dostępności uległa nasza baza. Od czerwca do września prowadziliśmy remont i wyposażanie nowych pomieszczeń.

Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w wielu innych działaniach związanych z funkcjonowaniem i rozwojem organizacji pozarządowych m.in. II Forum Biznesu i NGO w Powiecie Lęborskim.

2015

Działania podjęte przez „Niebieski Skarb” w 2015 r.:

  • Styczeń-czerwiec 2015 organizacja dwa razy w miesiącu godzinnych warsztatów plastycznych dla dzieci z autyzmem
  • 01.02.2015-31.03.2015 przygotowania do II Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim organizowanego przez członków naszego Stowarzyszenia (opracowanie regulaminu konkursu wiedzy o autyzmie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”, wysyłanie zaproszeń i dystrybucja plakatów)
  • 8-10 kwietnia Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim „Marsz na niebiesko dla autyzmu”, Msza Św. dla osób z autyzmem i ich rodzin w Sanktuarium Św. Jakuba, film „Temple Grandin” w kinie Fregata (bezpłatny seans), konferencja dla nauczycieli i rodziców „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”.
  • 18.04.2015 członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej uczestniczyli w Konferencji „Budujemy lepszy świat dla osób z autyzmem” w Gdańsku organizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym. Poznaliśmy kilka Stowarzyszeń z kraju, wymieniliśmy się informacjami i doświadczeniami w działaniach na rzecz lokalnej społeczności
  • Marzec – grudzień 2015. Comiesięczne spotkania powstałej w 2015  grupy wsparcia „Niebieska Dłoń” dla Rodziców, Dziadków i Opiekunów osób z autyzmem, moderowana przez specjalistę w tej dziedzinie. Spotkania trwają 90 minut, przy kawie i cieście i mają charakter otwarty. To jedyna grupa rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Powiecie Lęborskim. W ramach spotkań uczestnicy grupy odwiedzili m.in. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku, a na spotkaniach gościli min.: Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Zdzisława Kordę, czy psycholog dziecięcą Wioletę Kreft.
  • 30.05.2015 organizacja jednodniowej wycieczki do Torunia dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin – dofinansowanie z grantu Powiatu Lęborskiego
  • 25.06.2015 Walne Zebranie Stowarzyszenia omawiające sprawozdanie finansowe i merytoryczne za 2014 r.
  • 24-26.07.2015 Jarmark Św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Stowarzyszenie wystawiło własne stoisko informacyjne o działalności Stowarzyszenia. Można było nabyć na nim serduszka, doniczki, torby na prezenty, korale. Wszystko wykonane przez Rodziców i dzieci oraz młodzież z autyzmem. Dochód ze sprzedaży przeznaczony na cele statutowe.
  • 14.08.2015r. zorganizowaliśmy Piknik Rodzinny w Łebuni koło Lęborka w którym uczestniczyło ok. 60 osób. Były zabawy ruchowe na „Orliku” i inne atrakcje. Wśród zaproszonych gościu byli m.in. Rodzice z dziećmi ze Stowarzyszenia „Autyzm Wejherowo”.
  • 26.09.2015 organizacja rodzinnej wycieczki do Centrum EXPERYMENT i Oceanarium w Gdyni połączone ze zwiedzaniem miasta. Wyjazd dofinansowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego i PFRON.
  • 28.09.2015r. uzyskanie przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” statusu Organizacji Pożytku Publicznego
  • 5.07.2015-14.11.2015 realizacja projektu „Autyzm – nie jesteś sam” dofinansowanego w 70% przez Marszałka Województwa Pomorskiego i PFRON. Jego celem była rehabilitacja osób ze spektrum autyzmu w wieku od 3 do 21 lat. W naszym programie wzięło udział 30 osób niepełnosprawnych: 17 z powiatu lęborskiego, 4 z powiatu wejherowskiego i 9 z powiatu słupskiego. Uczestnicy uczęszczali na różnego typu zajęcia: logopedyczne, psychologiczne, integracji sensorycznej, biofeedback, czy hipoterapię. W okresie od 5 lipca do 14 listopada było to łącznie 527 godzin lekcyjnych. Łączna wartość projektu to 28.117,32 zł.
  • 12.10.2015 prelekcja p. Piotra Tesmera – „Wybrane aspekty terapii integracji sensorycznej dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera”.
  • listopad-grudzień 2015. Uczestnictwo w projekcie coachingowym „Rośniemy – dojrzewamy – wspieramy. Wspólne działania na rzecz aktywności społecznej i III sektora w województwie pomorskim.” realizowanym przez Pomorską Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych.
  • 10.12.2015 organizacja spotkania świątecznego dla członków Stowarzyszenia.

W roku 2015 nastąpiła intensyfikacja akcji zbierania nakrętek w szkołach, placówkach pedagogicznych, urzędach itp. Nakrętki dla „Niebieskiego Skarbu” zbierane są w 50 punktach. Dochód przeznaczany na cele statutowe, m.in. jako wkłady własne finansowe do grantów o które skutecznie aplikujemy.

Polepszeniu uległa też nasza baza. Zakupiona została duża szafa i komplet kawowy na spotkania. Aktywnie uczestniczyliśmy w konsultacjach społecznych związanych w opracowywaną Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych na terenie Gminy Lębork na lata 2016-2020.  Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w wielu innych działaniach związanych z funkcjonowaniem i rozwojem organizacji pozarządowych m.in. I Forum Biznesu i NGO w Powiecie Lęborskim (12.06.2015) oraz Pomorskim Forum Inicjatyw Pozarządowych w Gdyni (23-24.10.2015)

2014

Działania podjęte przez „Niebieski Skarb” w 2014 r.:

  • 15.01.2014 r. prelekcja nt. „Terapia metodą integracji sensorycznej” prowadzona przez mgr Urszulę Żulpo – pedagoga, specjalistę od integracji sensorycznej
  • 01.02.2014-31.03.2014 przygotowania do I Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim organizowanego przez członków naszego Stowarzyszenia (opracowanie regulaminu konkursu na gazetkę szkolną „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”, wysyłanie zaproszeń i dystrybucja plakatów)
  • 12.03.2014 prelekcja nt. „Terapia neuropsychologiczna dzieci z zaburzeniami rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń całościowych” wygłoszona przez Panią psycholog Joanny Masalską–Sakowicz
  • 2-4 kwietnia 2014 Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim: „Marsz na niebiesko dla autyzmu”, Msza Św. dla osób z autyzmem i ich rodzin w Sanktuarium Św. Jakuba, bezpłatny seans filmu „Dziewczyna z szafy” w kinie Fregata, organizacja Konferencji dla nauczycieli i rodziców „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”
  • 17.05.2014r. wyjazd rodziny do Gdańska do Loopy”s World oraz spacer po Gdańskiej Starówce
  • 6.06.2014r. Piknik w Łebuni przy kiełbasce i zabawy na Orliku.
  • 26.06.2014 Walne Zebranie Stowarzyszenia omawiające sprawozdanie finansowe i merytoryczne za 2013 r.
  • Uczestnictwo w regatach żeglarskich w Lubowidzu dzieci i rodzin osób z zaburzeniami autystycznymi – 13.09.2014r.
  • 26.09.2014 prelekcja „Metoda Tomatisa” z udziałem Pani Psycholog Mai Majchrzak ze Słupska
  • 0d 16 października do końca grudnia 2014 r.  organizacja 2 razy w miesiącu godzinnych warsztatów plastycznych dla dzieci ze spektrum autyzmu
  • 12.12.2014 Prelekcja-warsztaty dla rodziców i nauczycieli z udziałem Pani Pedagog Agnieszki Borkowskiej nt. „Praca z dzieckiem ze spektrum autyzmu w domu i w szkole”

 

2013

Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” powstało 12 czerwca 2013r. w Lęborku. Głównym celem Stowarzyszenia jest pomoc osobom autystycznym i z cechami autyzmu, a także z zaburzeniami pokrewnymi w zakresie edukacji, wychowania i wypoczynku, ochrony zdrowia czy pomocy społecznej. Pomoc oferujemy przede wszystkim rodzinom, opiekunom, nauczycielom i terapeutom.

Działania podjęte przez „Niebieski Skarb” w 2013r.:

  • Spotkanie założycielskie Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”, wybór władz – 12.06.2013r.
  • Ognisko w Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie dla dzieci i rodzin osób   z zaburzeniami autystycznymi – 27.06.2013r.
  • Uczestnictwo w regatach żeglarskich w Lubowidzu dzieci i rodzin osób z zaburzeniami autystycznymi – 8.09.2013r.
  • Msza św. w intencji Stowarzyszeń „Niebieski Skarb”, oraz „Iskierka Nadziei” – 30.09.2013r.
  • Organizacja otwartej prelekcji z udziałem dr Renaty Wodzisławskiej-Trzcińskiej. „Rola  odżywiania i procesy metaboliczne przy zaburzeniach autystycznych” –  10.10.2013r.
  • Współorganizacja dwudniowego szkolenia dla rodziców i opiekunów w ramach programu „Zrozumieć Autyzm” (dla 60 osób) – 27-28.10.2013r.
  • Udział członków Stowarzyszenia w Konferencji nt. autyzmu w Gdyni – 30.11.2013r.
  • Wydanie materiałów promocyjnych Stowarzyszenia „Niebieski Skarb” (ulotki, plakat, kalendarzyki) – 9.12.2013r.
  • Wykonanie strony internetowej Stowarzyszenia pod adresem www.niebieskiskarb.pl oraz założenie profilu na Facebooku – 9.12.2013r.
  • Organizacja otwartej prelekcji z udziałem neurologopedy Ewy Szułczyk-Żurawskiej  „Charakterystyka zaburzeń w rozwoju mowy i komunikacji językowej typowych w przebiegu autyzmu” – 11.12.2013r.

Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” posiada swoją siedzibę w pokoju nr 215 budynku „Zwaru” w Lęborku przy ul. Krzywoustego 1 i współdzieli ją ze Stowarzyszeniem „Iskierka Nadziei”. Średnio 2 razy w miesiącu odbywają się tu nasze spotkania i dyżury.  Od sierpnia do grudnia osoby deklarujące taką potrzebę były przyjmowane przez członków Zarządu Stowarzyszenia po indywidualnym umówieniu się poza wyznaczonymi terminami dyżurów. W ten sposób trafiały do nas osoby poszukujące informacji o możliwości diagnozowania zaburzeń autystycznych na terenie Lęborka i województwa pomorskiego.

Przewiń na górę